JODERMAL S – veterinárna masť s organicky viazaným jódom.
Šetrne napomáha rýchlejšiemu hojeniu popraskanej alebo porušenej kože po poraneniach a pooperačných ranách, odreninách, popáleninách, tržných ranách, ekzémoch a napomáha pri liečbe ušných kvasinkových a plesňových infekcií. Môže sa použiť aj ako podporná starostlivosť pri liečbe abscesov, lokálnych zápalov, nekróz a svrabu. Masť má lokálny antiseptický a hyperemizujúci účinok. Zlepšuje cirkuláciu krvi, čím zmierňuje zápal a opuch v mieste aplikácie. Prekrvením miesta aplikácie podporuje v tkanivách procesy vstrebávania a hojenia a prispieva tak k rýchlejšej regenerácii postihnutého miesta.
Organická verzus anorganická forma jódu
Bezpečné riešenie pre liečbu rán vo veterinárnej praxi
Anorganická forma jódu
Klasický jód môže spôsobovať podráždenie kože, očí a v niektorých prípadoch aj alergické reakcie. Jeho použitie na hlboké, bodné či uhryznutím vzniknuté rany sa neodporúča pre riziko nežiaducich účinkov.
JODERMAL – organická forma jódu
Moderná, nedráždivá forma jódu vhodná na priame ošetrenie aj vážnych rán.
✔ vhodná na rezné, bodné, tržné rany aj na rany po uhryznutí zvieraťom
✔ možné kombinovať s antibiotikami – bez interakcií a nežiaducich účinkov
✔výborná znášanlivosť masti a absencia vedľajších reakcií
✔ inovatívne riešenie vo forme masti – bezpečné a efektívne
Preukázaný antimikrobiálny účinok
Mast JODERMAL® preukázala vysokú účinnosť proti širokému spektru mikroorganizmov:
Baktérie
- PSEUDOMONAS AERUGINOSA
- STAPHYLOCOCCUS AUREUS
- ESCHERICHIA COLI
Huby
- CANDIDA ALBICANS
- ASPERGILLUS BRASILIENSIS
PRÍPAD Z PRAXE
Terapia tržnej rany u koňa pomocou masti JODERMAL
Najkomplikovanejšie hojace rany sa u koní vyskytujú na končatinách a na miestach, kde dochádza k najväčšiemu pohybu kože. K zraneniu môže dôjsť vo výbehu kopnutím od stádového kolegu, natlačením na ohradu, ale aj v boxe pri neopatrnej manipulácii s náradím a pri samotnej práci s koňom, či už v lese alebo na jazdiarni. Hojenie rany je fyziologický dej, ktorý sa v organizme začína hneď po samotnom zranení. V miestach, kde je veľmi málo podkožného tkaniva a pod kožou sa nachádza priamo kosť resp. kĺb, majú rany tendenciu hypergranulovať (tvoriť nadmerné množstvo granulačného tkaniva pri zápalovom procese), čo výrazne sťažuje hojenie. Rozhodujúcim faktorom pri voľbe terapie je rozsah a lokalizácia zranenia, čas, ktorý uplynul od zranenia a miera poškodenia a kontaminácie tkaniva.
V článku popisujeme terapiu tržnej rany v oblasti ramenného kĺbu a lopatky ( regio scapularis ) u koňa pomocou masti obsahujúcej organicky viazaný jód - JODERMAL. Rozdiel medzi organicky a anorganicky viazaným jódom je v spôsobe chemickej väzby a z nej vychádzajúcej schopnosti ľudského a živočíšneho organizmu jednotlivé formy jódu využiť a spracovať.
Jód sa pridáva do dermálnych medikamentov za účelom potláčania výskytu a množenia sa patogénnych mikroorganizmov, urýchľuje hojenie kože nielen pri ranách, popáleninách, ale aj pri ekzémoch, ušných kvasinkových a plesňových infekciách. Zároveň pomáha zredukovať svrbenie, ktoré dôsledkom škrabania lézie pacientom môže výrazne skomplikovať hojenie. Masti JODERMAL majú lokálny antiseptický, antiflogistický, hyperemizujúci účinok, čím zmierňuje zápal a opuch v mieste aplikácie a je veľmi dobre roztierateľná a vstrebateľná.
Šesťročný teplokrvný valach sa pri vychádzke v lese splašil a pri úteku sa zranil o konár vytŕčajúci zo stromu. Tržná rana prebiehala horizontálne od ramenného kĺbu až do polovice lopatky pravej hrudníkovej končatiny v dĺžke približne 35cm. Okamžite po zranení bola rana ošetrená veterinárnym lekárom, urobená bola sutura rany, ktorá sa však vzhľadom k lokalizácii rany na pohybom namáhanej koži v oblasti ramenného kĺbu a napnutia okrajov rany v časti na lopatke po dňoch rozostúpila. Následne bola v rámci podpornej terapie zvolená aplikácia masti JODERMAL na urýchlenie hojenia rany a zabránenie jej hypergranulácie. JODERMAL je tmavohnedá masť špecifického zápachu po jóde. Organický jód je naviazaný na masťový základ Synderman, čo zvyšuje jej roztierateľnosť a vstrebateľnosť do tkaniva, tým zvyšuje účinnosť prítomného jódu a zvlhčuje ranu. Denné ošetrovanie rany počas prvých 10 dní od zranenia spočívalo v očistení a dezinfekcii rany ráno a večer a následnej aplikácii masti JODERMAL. Vzhľadom k rýchlemu a bezproblémovému hojeniu bola masť po desiatich dňoch aplikovaná len raz denne. Celková dĺžka trvania liečby zranenia bola 20 dní bez závažných komplikácií, čo je pri takto rozsiahlom a nepriaznivo lokalizovanom poškodení zriedkavé. Pacient sa zúčastňoval ľahkej práce od 15.dňa po zranení a po mesiaci už absolvoval so svojou majiteľkou prvé parkúrové preteky.
Ošetrenie rany po zranení – sutúrou.
Piaty deň po ošetrení rany a rozpadnutí sutúry z dôvodu vyhrýzenia rany koňom.
Prvý deň po toalete rany a lokálnom ošetrení masťou JODERMAL
Piaty deň po toalete rany a ošetrovaní masťou JODERMAL lokálne.
Desiaty deň po toalete a ošetrovaní masťou JODERMAL
Dvadsiaty deň po ošetrovaní masťou JODERMAL - konečný stav.